تفاوت رام چین با رام گلوبال – پک چین یا جهانی؟!

تفاوت رام چین با رام گلوبال

تفاوت رام چین با رام گلوبال

دیر بازار موبایل محدود به برندهای اپل و سامسونگ نیست‌. کمپانی های چینی همچون هواوی و شیايومی توانسته اند با تولید گوشی های محبوب خود از پرچمدار گرفته تا میان رده، بخش بزرگی از بازار را به تصاحت خود در آورند. با ظهور این برندهای و بالا رفتن تنوع گوشی، خرید کمی سخت و گیج کننده شده. یکی از مسائلی که در حال حاضر بسیاری از کاربران را درگیر خود کرده است و بیشتر در میان مدل های برند شیائومی مطرح است، خرید گوشی با رام چین یا گلوبال است. این مسئله شاید برای شما هم سوال باشد:‌ تفاوت رام چین با گلوبال در چیست؟! چرا پک های چین قیمت کمتری نسبت به پک جهانی دارند. خرید کدام گزینه هوشمندانه است؟! برتری های هر پک نسبت به دیگری چیست؟ چرا بعضی از گوشی ها دو مدل مختلف با مشخصات کاملا مشابه دارند(Mi 9t مشابه K20). در این نوشته از سانفون سعی خواهیم کرد به تمام سوالات شما پاسخ دهیم. اگر شما هم مجذوب گوشی های شیائومی شده اید و قصد خرید مدلی از این برند را دارید، اندکی زمان برای خواند این مقاله صرف کنید، قطعا به انتخاب هوشمندانه شما کمک خواهد کرد. 

تفاوت رام چین با رام گلوبال

فلسفه پک چین و جهانی 

هواوی، شیائومی و وان پلاس سه کمپانی مطرح و شناخته شده چینی در زمینه تولید گوشی های هوشمند، توانسته اند بخش بزرگی از این بازار را به خود اختصاص دهند. این کمپانی ها از آنجا که بازار هدف اصلی آنها دو کشور بزرگ چین و هند است. سعی می کنند گوشی های خود را در پک ها و بسته بندی هایی مخصوص برای این دو کشور تولید کنند. گوشی های تولید شده با رام چین دارای بسته بندی متفاوت با رام جهانی می باشد. دفترچه راهنما، نوشته روی گوشی، برنامه های نصب روی گوشی، زبان های نصب بر روی گوشی و حتی در برخی موارد مدل گوشی و سخت افزار در این دو رام متفاوت است. دلایل اصلی به وجود آمدن پک های مختلف: فیلتر بودن گوگل در چین و ارزشی است که چینی ها برای مردم خود قائل اند. در رام چین آپدیت های نرم افزاری همیشه سریع تر از رام جهانی عرضه می شود. در ادامه این موارد را کامل بررسی می نماییم.

تفاوت رام چین با رام گلوبال

تفاوت رام چین با رام گلوبال

اولین و مهمترین سوالی که شاید برای شما هنگام خرید گوشی های شیائومی پیش آمده باشد این باشد، تفاوت اصلی رام چین با رام گلوبال چیست؟ اختلاف قیمت این دو پک به چه منظور است! آیا خرید رام چین هوشمندانه است یا نه. ابتدا اجازه دهید مهمترین تفاوت های این دو رام را با هم بررسی کنیم.

1- نصب نبودن سرویس های گوگل بر روی رام چین:  اولین و مهمترین تفاوت رام چین با رام جهانی این است که روی رام چین به خاطر تحریم بودن گوگل در چین سرویس های گوگل نصب نمی باشد. به همین خاطر شما مجبور هستید هنگام خرید گوشی با رام چین، سرویس های گوگل مثل گوگل پلی استور یا گوگل پلی سرویس را روی دستگاه به صورت دستی نصب کنید که این مورد می تواند برای خیلی از کاربران عادی خوشایند نباشد و این کار برای آنها سخت باشد.

2- عدم ساپورت رام چین از زبان فارسی: در رام چین بر خلاف رام جهانی دیگر خبری از زبان فارسی نیست. چرا که شرکت های تولید کننده این گوشی ها را مخصوص بازار چین عرضه و تولید کرده اند و مخالف عرضه و فروش آن در بازار جهانی هستند. این مورد برای بسیاری از کاربران آزار دهنده است. شما مجبور هستید با بوت کردن گوشی زبان فارسی را روی آن نصب نمایید که در ادامه مشکلات این کار را نیز توضیح خواهیم داد.

3- وجود برنامه های بلااستفاده چینی روی رام چین: یک سری برنامه های اضافی روی رام چین نصب هستند، که مخصوص خود بازار چین می باشد و زبان اغلب آنها چینی می باشد. به همین خاطر خیلی نمی توان از آنها استفاده کرد و شاید بشه گفت اصلا نمی توان از آنها استفاده کرد. 

4- بازار مجزا مخصوص چینی ها در رام چین: در گوشی های عرضه شده با رام چین بازار جداگانه ای نصب است، که در آن برنامه هایی دیده می شود که مخصوص بازار چین می باشد و البته بعضی از برنامه های پلی استور نیز در آن دیده می شود. در کل می توان گفت کار با MI Market چینی ها کمی سخت تر از Play Store گوگل می باشد. 

5- بروز رسانی سریع تر در رام چین: در رام چین اغلب آپدیت ها و بروزرسانی ها سریع تر از رام جهانی یا گلوبال عرضه می شود. این یعنی شما با خرید پک چین سریع تر از بقیه بروزرسانی های سیستم عامل و برنامه های گوشی را دریافت خواهید کرد. 

6- سخت افزار قوی تر در ارم چین: به خاطر اهمیتی که چینی ها برای مردم خود قائل اند، در اکثر موارد سخت افزارهای قدرتمندتری را برای رام های چین در نظر می گیرند. علاوه بر این گفته می شود باتری هایی که رام چین روی خود دارند، به نسبت عمر بیشتری دارند، اما این مورد موضوعی نیست که زیاد بشود به آن اکتفا کرد و آن را اثبات نمود، باید حتما این موضوع در گوشی با دو رم جهانی و چین تست و اثبات شود.

مقایسه رام چین با رام گلوبال

تشخیص رام چین از رام گلوبال

تشخیص رام چین از گلوبال بسیار راحت و ساده است. اولین و بارزترین مشخصه ی رام چین این است که بر روی جعبه ی با رام چین نام مدل به زبان چینی نوشته شده است. این مورد بارزترین مشخصه ی رام چین می باشد. مورد بعدی که در بعضی از مدل ها دیده می شود. تفاوت نام مدل گوشی های رام چین و گلوبال است. برای مثال در گوشی شیائومی K20 نسخه رام چین گوشی Mi 9t می باشد. و مورد بعدی نیز با باز کردن جعبه گوشی می توان به آن پی برد، دفترچه راهنما در رام چین به زبان چینی می باشد. علاوه بر موارد ذکر شده هنگام روشن کردن گوشی رام چین تنها چند زبان محدود دیده می شود و خبری از زبان فارسی نیست. همچنین در ادامه در منوی این گوشی ها یک سری برنامه مخصوص بازار چین نصب شده است که زبان آنها چینی می باشد. این موارد به راحتی در تشخیص رام ها به شما کمک می کند. 

تفاوت رام چین با رام گلوبال

تبدیل رام چین به رام گلوبال

بسیاری از فروشندگان به دلیل ارزان بودن رام چین، اقدام به تبدیل رام چین به رام گلوبال می نمایند و با این ترفند، سودی را نصیب خود می کنند. این فروشندگان با فلش کردن گوشی و نصب زبان فارسی و سرویس های گوگل بر روی گوشی آن را به جای رام گلوبال عرضه می کنند. از آنجا که کمپانی های عرضه کننده مثل شیائومی با این کار مخالف اند. و در تازه‌ترین نگارش از ROM گوشی‌های خود مانع این کار شده است. بنابراین ممکن است با خرید پک چین با مشکلاتی چون دریافت نکردن آپدیت‌ها، Brick شدن پس از آپدیت و حتی با ROM فیک غیر قابل آپدیت مواجه شوید. علاوه بر این شاید خود تصمیم به این کار گرفته باشید و می خواهید با خرید رام چین کمی در هزینه های خود صرفه جویی کنید. اگر این کار را کردید قویا تصویه می شود از تبدیل رام پرهیز کنید چرا که این کار می تواند بعدها شما را با دردسر مواجه کند. 

تفاوت رام چین با رام گلوبال

توصیه ما به شما 

در مجموع توصیه می کنیم که به سمت رام چین نروید و حتما رام جهانی را تهیه نماید، البته اگر با موارد ذکر شده مشکی ندارید و قادر به نصب سرویس های گوگل بر روی گوشی خود هستید و با نداشتن زبان فارسی بر روی اسمارت فون خود زیاد مشکل ندارید. چرا که خود برندها رام چین را مخصوص همان کشور می سازند و برای آن کشور بهینه شده است. نکته مهم و نکته آخر بعضی از فروشنده ها رام فیک را روی گوشی های رام چین دارند، نصب می کنند و به کاربران می فروشند، که اغلب این کار مشکلات فراوانی را برای گوشی و کاربر به وجود می آورد. 

رام چین با رام گلوبال
4.8/5 ( 8 نظر )
دیدگاه شما

4 دیدگاه

  1. مهراد گفت:

    مقایسه ی کامل و صادقانه ای بود. بقیه جانب دارانه نوشتن

  2. فرشاد نورانی گفت:

    به نظر من اگه با نداشتن زبان فارسی کنار بیای پک چین بهتر و بصرفه تره

برگشت به بالا
بررسی، انتخاب و خرید آنلاین گوشی