نقش دیافراگم دوربین در عکاسی

دیافراگم دوربین-گوشی
Reading Time: 3 minutes

دیافراگم دوربین و دیگر اصطلاحات

بدون شک همه ما با اصطلاحات دروبین آشنا هستیم. و در هنگام خرید گوشی به آنها توجه می کنیم.  یکی از بخش های مهم گوشی که شرکت های بزرگ بعد از عرضه گوشی جدید خود در تبلیغات روی آن مانور می‌دهند. دیافراگم دوربین می باشد. در ادامه به معرفی کامل اصطلاحات دوربین موبایل به ویژه دیافراگم می پردازم. 

 

مگاپیکسلMegapixel – MP

پرکاربردترین اصطلاح در دوربین می باشد. چنان چه می دانید هر چه عدد آن بیشتر باشد، نشان دهده کیفیت بیشتر تصویر است. تصاویر از واحد های ریزی به نام پیکسل تشکیل شده است. هر چه این پیکسل ها بیشتر باشد شاهد تصویر با کیفیت بالاتر خواهیم بود. و یک مگاپیکسل شامل یک میلیون پیکسل در صفحه می باشد. البته توجه داشته باشید که مگاپیکسل بیشتر همیشه تصویر با کیفیت تری به ما نمی ‌دهد. فاکتورهای دیگری نیز در کیفیت تصویر دخیل اند.

Sensor یا حسگر

اگر بخواهیم به طور ملموس حسگر را به شما معرفی کنیم. مثالی بهتر از فیلم دوربین های قدیمی که تصویر بر روی آنها را سراغ نداربم. حسگر دقیقا نقش این فیلم ها را دارند.

ISO

این اصطلاح میزان حساسیت حسگر دوربین به نور را نشان می دهد. که در اصل مخفف سازمان بین المللی استاندارد است که تنظیمات حساسیت دوربین ها را استاندارد سازی می کند. ترکیب اندازه حسگر و اندازه پیکسل که در یک دوربین گوشی هوشمند وجود دارد، میزان حداکثر تنظیمات ISO در شرایط نور کم را تعیین می کند.

Depth of field یا عمق میدان

عمق میدان تاثیر مستقیمی بر روی وضوح و دقت پس زمینه دارد. هر چه عمق میدان بیشتر تصویری با پس زمینه واضح‌تر و دقیق تری خواهیم داشت. گوشی های جدید برای بالا بردن عمق میدان از یک لنز جدا برای این منظور استفاده می کنند. در حال حاضر شاهد عرضه گوشی هایی با دوربین دوگانه هستیم.

دیافراگم

Shutter speed یا سرعت شاتر

زمان نور دهی یکی از فاکتورهایی است که در تصاویر متحرک خود را بسیار نشان می دهد. هر چه زمان نوردهی کمتر باشد به اصطلاح سرعت شاتر بیشتر است. سرعت شاتر بیشتر تصاویر متحرک را با دقت بالاتری را ثبت می کند. 

Aperture یا دیافراگم دوربین

دیافراگم دوربین روزنه ای است که نور از آن به داخل دوربین می رود. و بر حسب f/stops محاسبه می شود. که هر چه عدد پایین تر باشد. Aperture بزرگتر است.

دیافراگم سانفون

دیافراگم دوربین 

دیافراگم دوربین معمولا با کسری از f (فاصله کانونی) نشان داده می شود. که این کسر نسبتی است میان فاصله‌ی کانونی (فاصله ی لنز از سنسور) و اندازه روزنه ی دیافراگم. عدد دیافراگم به طور تقریبی از فورمول F= f/D که در این فورمول F عدد دیافراگم، f فاصله ی کانونی و  D قطر دهانه دیافراگم دوربین می باشد. هر چه عدد دیافراگم بیشتر باشد. میزان نور رسیده به سنسور بیشتر بوده و در نبیجه شاهد تصویری با کیفیت بهتر در نور کم می شود.

 

دیافراگم سانفون

تاثیر عدد دیافراگم دوربین بر عمق میدان

تغییر عدد دیافراگم علاوه بر تاثیر بر روی میزان نور جذب شده بر روی عمق میدان نیز تاثیر دارد. معمولا دوربین با دیافراگم بالا تصویر با شفافیت بیشتری می گیرد. و انحراف رنگ کمتری را در این لنز شاهد می باشیم .

دیافراگم
0/5 ( 0 نظر )
برگشت به بالا
بررسی، انتخاب و خرید آنلاین گوشی